denumire științifică
denumirea comună
Apis mellifera
Albina
Este o insectă socială, cu o organizare complexă în familii, fiecare având mii de indivizi, până la peste 50.000. În frunte se află o matcă (regină), a cărei sarcină este să depună ouă. Are dimensiuni mai mari decât celelalte albine din stup, iese din el doar pentru împerechere și / sau pentru „schimbarea casei” (roire). Albinele au o longevitate cuprinsă între câteva săptămâni și câteva luni (în funcție de perioada anului) și numai matca poate trăi până la cinci ani.
![](https://www.wildgardenschool.eu/wp-content/uploads/2021/02/ape.jpg)
Trântorii sunt albinele masculine ale stupului, al căror rol exclusiv este de a fecunda matca. Nu au ac. Împerecherea are loc în zbor și, odată terminată, trântorul cade la pământ și moare.
![](https://www.wildgardenschool.eu/wp-content/uploads/2021/02/ape-regina.jpg)
![](https://www.wildgardenschool.eu/wp-content/uploads/2021/02/fuco.jpg)
![](https://www.wildgardenschool.eu/wp-content/uploads/2021/02/ape-operaia.jpg)
Toate celelalte albine sunt lucrătoare, în fiecare an se nasc mii și desfășoară diverse sarcini în stup. În timpul vieții sale, o albină lucrătoare își schimbă sarcinile de mai multe ori. Albinele însoțitoare au grijă de matcă; albinele doici hrănesc larvele; albinele casnice au grijă de celule și de stup; albinele producătoare primesc nectarul, îl transformă în miere și îl depozitează în celule; albinele ceruitoare construiesc fagurii stupului; albinele ventilatoare creează un flux de aer în stup pentru a regla temperatura și umiditatea internă; albinele paznice apără stupul de orice invadator. Albinele culegătoare colectează nectarul, polenul, apa și le transportă la stup. Au o structură la nivelul picioarelor din spate, numită coșuleț, unde se stochează polenul colectat; nectarul, în schimb, odată aspirat din floare, este depozitat într-un alt organ, în gușă (stomacul special de miere).
Părul dens al corpului, capacitatea de a comunica între ele printr-un „dans”, harnicia și fidelitatea față de înflorire, fac din albină o insectă polenizatoare eficientă și de succes!
![](https://www.wildgardenschool.eu/wp-content/uploads/2021/02/ape2.jpg)